a red flower with green leaves

Lilie drzewiaste – polecane odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Lilie drzewiaste to grupa roślin, które pochodzą ze skrzyżowania odmian trąbkowych z liliami orientalnymi z Dalekiego Wschodu. Wszystkie ich odmiany cechuje wyjątkowa uroda, okazały wygląd i zapach, który intensywnie roztacza się po całym ogrodzie. Niezliczona jest gama kolorów, w których występują lilie. Znajdziemy wśród nich nie tylko odcienie żółtego, bieli, czerwieni, fioletu, różu, brązu, ale wiele innych barw.

Jakie stanowiska są najlepsze dla lilii drzewiastych?

W przypadku lilii drzewiastych sprawdza się stare prawidło: “głowa w słońcu, nogi w cieniu”. Cebule lilii drzewiastych sadzimy w miejscach, gdzie będą mieć zapewniony półcień.

W słońcu co prawda rośliny osiągają największe rozmiary, a kwiaty najintensywniejsze wybarwienie, jednak pełne słońce połączone z wysuszającym wiatrem prowadzi do blednięcia i zasychania płatków.

Tym samym dobrze sadzić je w delikatnym cieniu większych drzew lub pod żywopłotem z iglaków. Dobrym sposobem jest również posadzenie u podstawy niskich bylin, które ochronią glebę przed przegrzaniem lub rozsypanie kory sosnowej.

Najlepszą glebą do uprawy lilii drzewiastych jest przepuszczalna ziemia gliniasto-piaszczysta o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego.

Lilie drzewiaste – zasady pielęgnacji

Te wyjątkowe rośliny, jeśli są dobrze zakorzenione, osiągają wysokość od 1,3 do 2,5 metrów, a na łodydze pojawia się średnio 20-30 wielkich kwiatów. Aby jednak cieszyć się tak pięknymi okazami należy zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Istotnym czynnikiem jest podlewanie lilii drzewiastych. Nie można dopuścić do przesuszenia, gdyż przyniesie to nieodwracalne skutki. Najlepszym sposobem utrzymania stałej wilgotności gleby jest wlewanie odstanej wody do rowków wykopanych pomiędzy roślinami.

Pozwoli to uniknąć zwilżenia liści i kwiatów. Niemniej ważne w pielęgnacji lilii drzewiastych jest stosowanie w okresie wzrostu nawozu w płynie. Na czas zimy, późną jesienią, okrywa się cebule warstwą ściółki z kompostu lub kory sosnowej o grubości około 15 cm, co uchroni je przed przemarznięciem.

Lilia drzewiaste – najciekawsze odmiany

Decydując się na posadzenie lilii drzewiastych w swoim ogrodzie mamy pewność, że stanie się wyjątkowy i niepowtarzalny. Oto kilka odmian, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

  • Pretty Woman

Jej charakterystyczną cechą są duże, pięknie pachnące kwiaty. Każdy z nich składa się z sześciu białych płatków, silnie zakrzywionych do tyłu, układających się w kształt dzwonka. Cebulki lilii drzewiastej Pretty Woman najpiękniej prezentują się w grupie.

  • Robert Swanson

Jak większość lilii drzewiastych odmiana Robert Swanson kwitnie w okresie letnim. Intensywny zapach i nietuzinkowy wygląd kwiatów o dwubarwnym, czerwono-żółtym zabarwieniu sprawia, że rośliny te są chętnie wybierane zarówno przez początkujących fanów ogrodnictwa, jak i doświadczonych ogrodników. Lilia drzewiasta Robert Swanson osiąga bardzo duże wysokości, aby uniknąć złamania należy użyć podpory.

  • Honeymoon

Wyjątkowa odmiana, jedna z piękniejszych wśród lilii drzewiastych, niezwykle plenna. Na jednej łodydze tworzy ogromne ilości kwiatostanów. Przepiękne, żółte kwiaty kontrastowo odcinają się na tle zieleni. Na jej kwitnienie i wygląd wpływa dobrze utrzymywanie stale wilgotnej gleby.

  • Purple Prince

Wyjątkowa, choć rzadko spotykana odmiana o unikatowym, ciemnofioletowym zabarwieniu kwiatów z zielonymi środkami. Bardzo dobrze toleruje miejsca słoneczne, jednak najobfitsze kwitnienie uzyskamy zapewniając jej nieco cienia w ciągu dnia. Dla dobrego wzrostu i osiągnięcia pokaźnych rozmiarów kwiatostanów cebule lilii drzewiastych Purple Prince należy obficie podlewać.

  • White Tiger

Prawdziwa perła wśród lilii drzewiastych. Jej unikalne, śnieżnobiałe, nakrapiane kwiaty to powód, dla którego warto ją posadzić w swoim ogrodzie. Idealna na kwiat cięty do wazonów. Sadząc cebule lilii drzewiastych White Tiger należy unikać zbyt bliskiego sąsiedztwa drzew, które mogą przesuszać glebę.

Wszystkie powyższe lilie drzewiaste można znaleźć tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-lilii-drzewiastych/. Sklep oferuje je w postaci cebulek gotowych do posadzenia.

Podsumowanie

Lilie drzewiaste to rośliny o wyjątkowej urodzie, okazałym wyglądzie i intensywnym zapachu. Można znaleźć je w wielu kolorach, takich jak żółty, biały, czerwony, fioletowy, różowy i brązowy. Najlepiej sadzić je w miejscach, gdzie mają zapewniony półcień, aby uniknąć zasychania płatków. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, stosowaniu nawozu i okryciu cebul warstwą ściółki na zimę, a odmiany takie jak Pretty Woman, Robert Swanson czy Honeymoon będą zdobić Twój ogród przez wiele lat.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Siatki do prasy — szybkie prasowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *